Wednesday, August 14, 2013

Hyvee ad match 8/14-8/20

Page 1
Ground beef 80/20 $1.99/lb or 3lb tube $5.98
Eggs large 1dzn $.98
California green grapes $.99/lb
Chicken drumsticks or thighs (value pack) $0.88/lb

Page 2 and 3 (all $1)
Hamburger helper
-use $1/5 Helpers (all varieties) 2 coupons SS 8/04 (x 9/28)
-use $.75/3 Helpers 
-use $.80/4 Helpers
If you use the $.75/3 you can get 3 boxes for just $.75 each, otherwise any other coupon will leave you paying $.80 per box. Your choice.

Ronzoni healthy harvest,  smart taste, or garden delight pasta 12oz
-use $1/2 Ronzoni Healthy harvest pasta (facebook)
Get 2 boxes for just $1!!

Birds eye frozen vegetables
Del monte fruit naturals cups 7oz
Kemps ittibitz or novelty cups

Page 6 and 7
 Lemons $.66 each
Dole classic iceberg or coleslaw mix $.88
Cucumbers $.69 each

Page 10
5 free vitamin water wyb 10/$10 (w/ coupon)
Free v8 vegetable or v8 fusion wyb 3/$8 36-46oz
Butter kernel vegetables $.48 STOCK UP PRICE~!!


Kelloggs pop tarts or mini crisps 4.9-22oz  $2.99 (the big box is $3.50 @ W I believe)
-use $1/3 pop tarts RP 7/28 (x 9/08)
-use $1/3 pop tarts printable
Pay $7.97 WYB 3 boxes (like paying $.33 for each pop-tart pack)

Hyvee water coolers or refreshers 1liter $.66
Lipton green tea 12pk $3.99
Page 11
Starkist chunk light tuna 2.6 or 3oz $.99
-use $.55/2 single serve packages
-use $1/2 starkist pouches
Pay as low as $.49 per pouch!

Folgers or butternut coffee 22.6-34.5oz $6.88
Store brand pretzels 10-15oz $1.50 each
Store brand salsa or picante sauce 15.5-16oz $1.50 each

Page 12
SpaghettiOs 14.75-15oz $.66 each
-use $.50/5 cans spaghettiOs
Pay $.56 per can WYB 5

Pillsbury classic brownie mix 19.5oz $1.50 each
Page 13
Quaker instant  oatmeal $2.50
-use $1/2 quaker products RP 8/04 (x 9/07)
Get 2 boxes for $4

Quaker life, cap'n crunch, or whole hearts cereal $2
-use $1/2 quaker products RP 8/04 (x 9/07)
Get 2 boxes for $3

Aunt Jemima syrup $2.77
Quaker chewy bars $2
-use $1/2 quaker products RP 8/04 (x 9/07)
Get 2 boxes for $3

Quaker oats (quick or old fashioned) $1.88
-use $1/2 quaker products RP 8/04 (x 9/07)
Get 2 canisters for $2.76

Green giant valley steam fresh steamer 12oz $1.66 each
-use $.60/3 GG valley fresh steamers  SS 8/04 (x 10/26)
-use $.60/3 GG valley fresh steamers
After coupon pay $1.46 each WYB 3

Save $3/1 tropicana juice WYB 10 Quaker items store coupon (total scam)

Page 14
Store brand cheese 3/$5

Page 16
Store 1% choc milk half gallon $1.99
AE sour cream 8oz $.98

Go gurt $2
-use $.75/2 Go Gurts 
-use $.75/2 Go gurts (2 coupons) SS 8/04 (x 9/28)
Get 2 for $1.63 each

AE yogurt $0.60 each yoplait is cheaper at Fareway

Page 17
BB premium ice cream or yogurt 1.75qt $2.99
-use $.75/1 BB premium ice cream (sign in/up)
Pay $2.24 after coupon

Store brand whipped cream 8oz $.97
Toaster strudel $2
-use $.50/2 toaster strudel SS 8/04 (x 10/26)
-use $.75/3 toaster strudel
-use $.75/3 toaster strudel (another link)
No matter which coupon you use you will be paying $1.75 per box

State Fair Corn dogs 8-16oz $3--only $2.50 at Fareway this week!!!
-use $.75/1 state fair corn dogs
-use $.75/1 state fair corn dogs (facebook)
$2.25 after coupon

Green giant Valley Fresh vegetables $1.66 (listed twice?)
-use $.60/3 GG valley fresh steamers  SS 8/04 (x 10/26)
-use $.60/3 GG valley fresh steamers
After coupon pay $1.46 each WYB 3

Page 18 & 19
Era 100oz $4.77
-use $.50/1 or $2/2 gain/era detergents RP 8/11 (x  9/30)
-use $.50/1 Era detergent RP 7/14 (x 8/31)
Pay as low as $3.77 WYB 2, just a little over 3 pennies per ounce!!

Brawny Paper towels 6 pick-a-size or 8 reg $6.99
-use $1/1 2 giant roll+ (show support then get coupon Wounded Warrior Project)
Plus get Ibotta deposit of $1 WYB 2pk+ (offer expires 8/16)
Could get a pack as low as $4.99 after coupon and deposit!

Quilted Northern 12dbl $6.99
-use $.75/1 Quilted Northern (facebook)
-use $.45/1 Quilted Northern ultra soft and strong RP 8/11 (x 9/11)
-use $.45/1 Quilted Northern ultra plush RP 8/11 (x 9/11)
Earn $.75 with Ibotta WYB 6dbl roll+ ultra plush (expiring 8/15)
Earn $.75 with Ibotta WYB 6dbl roll+ ultra soft and strong (expiring 8/15)
Get as low as $5.49 if you are able to use Ibotta and $.75 coupon.

Pampers wipes 448-504 $10.99 stock up price for name brand!!!

page 20
Bounty basic paper towels 8reg or 6big $4.88

Charmin 12dbl rolls $4.88
-use $.25/1 Charmin product P&G 7/28
pay $4.63 not a bad deal

Store brand cottage cheese 24oz $1.98
Banquet meals or breakfast sandwiches $.80 each
Kraft mac and cheese 5ct box set $3.99
Oreos 10-15.5oz $2.50 each