Wednesday, August 14, 2013

Fareway Deals 8/14-8-20

Diary
Land o Lakes Cottage Cheese 22oz $1.48 STOCK UP PRICE


Shedd's Country Crock butter 45oz tub $2.99
-use $.40/1 country crock RP 7/28 (x 8/25)
-use $1/2 country crock printable
Get 1 tub for $2.59 or 2 tubs for $2.49 each

International delight coffee creamers 32oz $2.97
-use $.55/1 International delight printable
-use $.55/1 international delight (another link)
Pay $2.42 for 32oz container

Yoplait yogurt cups  $.48 @ Don's
-use $.40/6 yoplait cups
-use $.40/6 yoplait cups SS 7/14 (x 9/07)
-use $.50/8 yoplait cups SS 7/14 (x 9/07)
Get each cup for $.41 each

Frozen
Fareway Ice Cream 56oz carton $1.98


State Farm Corn Dogs 12-16oz $2.50
-use $.75/1 state fair corn dogs
-use $.75/1 state fair corn dogs (facebook)
Pay just $1.75 for a box

Store brand waffles $.99 DONS 4 DAY SALE 15-18
Tony's original crust pizza $1.43 each DON'S 4 DAY SALE 15-18
Hot or lean pockets $1.88



Canned
Van Kamp's Pork and Beans 15oz $.44 each
Butter Kernel $.75 each---on sale for $.48 each at Hyvee this week!!!
Hunts tomato sauce $.75 each
Fareway dill pickle chips 16oz $1.50 (too high priced)

Musselman's apple sauce 6 4oz cups $2.25 each
-use $.75/1 apple sauce 6pk SS 8/04 (x 9/30)
$1.50 for a 6pk, just a quarter per cup!!!

Kraft bbq sauce 17.5-18oz $.69
Store brand corn, peas, green beans $.49 each 

Baking

Pam cooking spray 6oz $2.88
Pillsbury cake mix $1.18
Pillsbury frosting $1.58
Pillsbury muffin mix $1 each

Chips/snacks
Cheetos or Fritos $1.66 DON'S 4 DAY SALE 15-18

Cereal
GM Wheaties 10.9oz or Yellow box Cheerios 8.9oz $1.99
-use $.50/1 original cheerios SS 7/14 (x 8/24)
-use $.50/1 original cheerios printable
Pay $1.44 for yellow box cheerios

Post Kids cereals $2.25 each
-use $1/2 post kids cereals SS 7/28 (x 9/08)
-use $1/1 Post pebbles cereal (facebook)
-use $1/1 post seasame street cereal
Get a box as low as $1.25

Fareway oats n more, crunch granola and raisin cereals $2.50 each

Kelloggs raisin bran or raisin bran crunch $2.88
-use $1/2 Raisin bran cereals (sign up/in)
Could get 2 boxes for $2.38 each


Beverages 
Kool-aid packets $10/10 store coupon
Folger's coffee 27.8-33.9oz $7.88 (seen as low as $6)
Kool-aid jammers 10ct $1.97

Pasta Aisle
Fareway mac and cheese $.66 each
Easy Mac cups $.90 each
Jif Peanut butter 18oz $3.98 (normal price DO NOT buy!!)
Smuckers Strawberry Jam 32oz $2.88
Heinz easy squeeze ketchup 32 oz $2.48

Laundry/paper/plastic
Quilted Northern 12dbl $6.88 w/ store coupon
-use $.75/1 Quilted Northern 12dbl roll ultra plush or ultra soft and strong (facebook)
-use $.45/1 Quilted Northern ultra soft and strong RP 8/11 (x 9/11)
-use $.45/1 Quilted Northern ultra plush RP 8/11 (x 9/11)
Pay as low as $6.13 

Era 50oz bottle $2.49 DON'S 4 DAY SALE 15-18
-use $.50/1 era or gain detergent RP 8/11 (x 9/30)
-use $1/2 Era or gain detergents RP 8/11 (x 9/30)
-use $.50/1 Era detergent RP 7/14  (x 8/31)
Get a bottle for $1.99---> $0.04 per ounce

Household
Morton softener salt 3/$11 w/ store coupon ($3.66 each)
-use $1/2 softener salts RP 4/14 (x 9/30)
Could get all three bags for $10 after coupon


Meat
Thick cut Iowa Chops $1.99/lb 

Buddig lunch meat 2oz $.50 each
-use $1/5 buddig lunch meats SS 7/28 (x 11/30)
Pay $.30 for each package after coupon

Hillshire Farms deli sliced lunch meat 9oz $2.88
John Morrell hot dogs 12oz $.49
Farmland Loop rope sausage $2.50
Farmland fully cooked brats and sausage links $2.50

Produce
Sweet Corn 1dzn $3.99
Red potatoes $2.99/5lb bag
Quartered or halved watermelon $.49/lb -cheaper to buy whole and cut yourself
Plums $.99/lb!
Washington fuji apples $1.19/lb--could be cheaper
Peaches $1.49/lb--closer to $1.25 is a nicer price or less!
 Dole premium salad kits $.99
Bella mushrooms $1.50 for 8oz cup
Dole baby carrots $.88/1lb bag'
Cantaloupe $1.50 each DON'S 4 DAY SALE 15-18