Thursday, October 3, 2013

Hy-Vee Corporate Ad

PAGE 1
Progresso soup or recipe starter 18-19oz $.98 each
-use $.50/2 progresso soups SS 9/22 (x 11/16)
-use $.25/1 progresso hearth healthy soup SS 9/22 (x 11/16)
-use $.50/1 progresso recipe starters SavingStar (x 10/31) limit 1 time use
-use $2/8 progresso soups SavingStar (x 10/31) limit 1 time use -->$.73 per can!
-use $.50/2 progresso soup cans printable
-use $.50/2 progresso soups printable (another link)
-use $.50/1 progresso recipe starters printable
Pay $.48 for each recipe starter and $.73 for each can of soup!

Whole boneless pork loin $1.88/lb!

Creamette, healthy harvest, smart taste or garden delight pastas 12-16oz $1 each
-use $1/2 smart taste pastas printable (facebook) -->Get 2 boxes for $1

GM cereals [trix, cheerios, golden grahams, cocoa puffs or wheaties] $1.88
-use $.75/1 Trix cereal printable-->Pay just $1.13 for a box!!!!
-use $.50/1 Original cheerios printable-->$1.38 per box
-use $1/2 cheerios printable --> $1.38 per box


PAGE 2 & 3 Store coupons
$4/4 Kellogg's cereals, pop-tarts or to go breakfast powder-->since no sales are listed on these items, they'll be full price so here are some MQ to help knock down cost more
-use $1/3 kellogg's pop tarts printable
-use $1/3 kellogg's cereals printable
-use $1/3 kellogg's cereals printable (another link)
-use $1/3 Kellogg's special k cereals RP 9/15 (x 10/27)
-use $1/2 kellogg's frosted mini wheats or mini wheat crunch RP 9/08 (x 10/20)

Recipe starters are way cheaper at Fareway this week at $2.69

pampers diapers select varieties $29.99 100-172ct
-use $1.50/1 swaddlers diapers printable
-use $1.50/1 cruisers diapers printable
-use $1.50/1 baby dry diapers printable
-use $2 off (2) bags or (1) box pampers diapers P&G 9/29
Finally price will vary

Chocolate chips are a great price at just $.99!!!

PAGE 6 & 7
Green onions $.50 per bunch!
California bartlett pears $.77/lb
Salad kits are cheaper at Fareway this week $1.66 each
Jonathan apples are cheaper at Fareway this week $.99/3#



PAGE  10
Store brand cheese 6-8oz $1.66 each
Store brand tortilla 10ct 6inch $1.25 per bag
Store brand bacon 16oz pk $3.99!

Eckrich smoked suasge $2.50 each
-use $.55/1 smoked sausage printable (facebook)
-use $.55/1 smoked sausage RP 8/25 (x 10/31)
Pay $1.95

PAGE 15-->Bar S hot dogs are on sale for $1.25, but they're only $.88 at Fareway

PAGE  17
Betty Crocker specialty potatoes $1 each
-use $.50/2 Betty Crocker boxed potatoes printable
Pay $.75 each box

Duncan Hines classic or signature cake or brownie mix $.99
-use $.35/1 duncan hines product printable
Pay just $.64!

GF King Arthur brownie, muffin, cookie or cake mix $4.99 --usually $5.99

PAGE 18 & 19
Red baron pizzas $3 each
-use $1/2 red baron multi serve pizzas printable
Get 2 pizzas for $5/$2.50 each

DiGiorno pizzas $4.99 each
-use $2/2 DiGiorno large pizzas printable
Pay $7.98 for 2 pizzas

Pure leaf tea 59oz $2.50
-use $1/2 pure leaf tea printable (facebook) click yes
Get 2 for $4


PAGE 22
Knorr homestyle stock 4ct $2.99
-use $1/1 homestyle stock pack SS 9/29 (x 10/27) limit 2 in same shopping trip
Pay $1.99 each


Simple facial care products $4.88
-use $2/1 simple cleanser or moisturizer RP 9/29 (x 10/27)
-use $2/1 simple cleanser or moisturizer printable
Pay $2.88

TRESemme hair products $3.50 each
-use $2.50/1 Tresemme base product RP 9/29 (x 10/27) limit 2
-use $2.50/1 Tresemme premium product RP 9/29 (x 10/27) limit 2
Pay just $1 per hair product!!!

Use the store coupon to save $5 automatically WYB $20 worth of Unilever products on the page
JUST $1!!!!!!
Dove antiperspirant or deo $3.47
-use $1/1 any dove antiperspirant printable
-use $1/1 Dove Men+Care deo or antiperspirant RP 9/29 (x 10/27)
-use $2/2 dove deodorants RP 9/29 (x 10/27) DMR
Pay $2.47 for each

Degree antiperspirant or deo $3.47
-use $2/2 motionsense or 1 clinical product RP 9/29 (x 10/27) limit 2
Pay $2.47 each

PAGE 24 
store brand green beans or corn $.39!
lays or cheetos 3/$6 with store coupon LIMIT 3 WITH COUPON LIMIT 1 COUPON
C&H pure cane sugar 4lbs $1.88