Wednesday, October 30, 2013

Hy-Vee Corporate Ad 10/30-11/04

PAGE 1
store brand instant oatmeal packets 9.8-15.1oz boxes $.99!!

Yoplait yogurt cups [select varieties] 4-6oz $.50 each
-use $.40/6 yo-plait cups SS 9/29 (x 11/23)
-use $.50/8 Yoplait cups SS 9/29 (x 11/23)
Pay $.43 per cup after coupon

Store brand orange juice 64oz $1.48

PAGE 2 & 3
Store brand waffles $2-->only $1.50 @ Fareway
Store coupon-$4 off 4 boxes of General Mills Cereal--could price match Fareway sale on Chex cereal for $1.58 per box (there is a limit 3 listed in ad so will have to find a 4th box of cereal)
Can also use MQ for GM cereals to get even bigger savings!
-$1/3 General Mills cereals SS 10/20 (x 11/30)
Totals will vary depending on cereals purchased!

Rubbermaid Cereal Keeper 1.5 gallon $6.99
use $1/1 rubbermaid Modular Canister or Modular Cereal Container printable
(Not sure the coupon will work but never hurts to try!) Could pay just $5.99 after coupon!

Special K cereals 50% off
-use $.70/1 any Special K multi grain cereal printable
-use $.50/1 Special K Chocolatey Strawberry cereal (sign in/up)
-use $.50/1 Special K Red berries cereal (sign in/up)
-use $2/3 Kellogg's cereals (sign in/up)
Total spent will vary depending on sale



Kellogg's pop tarts 10.5-14.7oz $1.88
-use $1/3 Kellogg's pop tarts printable (sign in/up)
Get 3 boxes for $4.64

Pillsbury toaster strudel, scrambles, sandwiches or pancakes $2
-use $.50/2 toaster strudel, scrambles pastries or pancakes SS 9/22 (x 12/14)
Pay $1.75 per box

Sunbelt bakery granola bars [big box] $3.50
-use $.55/1 sunbelt bakery product printable
-use $1/1 sunbelt bakery printable (facebook, share their page on FB)
Get a box for $2.50

PAGE 4 & 5
Boneless pork sirloin roast $1.88/lb!!

Buddig lunch meat $.66 each-->on sale for $.50 each at Fareway
-use $1/5 buddig lunch meat SS 7/28 (x 10/31)
-use $1/5 buddig lunch meat SS 10/27 (x 1/31)
Pay just $.30 each if you price match!

Store coupon--Philadelphia soft cream cheese spread 3/$5-$1.66 each!!

PAGE 6 & 7
Store coupon-Doritos 3/$6--$2 each

PAGE 8 & 9 
Edy's ice cream, frozen yogurt or sherbert 48oz $3
-use $1/2 Edy's branded products printable
get 2 containers for $5



PAGE 10 & 11
Store brand english muffins 6ct  $1 per package
Palmolive dish soap 25oz $1.98

Reynold's oven bags Turkey size 2ct $2
-use $.75/1 Reynold's oven bags printable
Pay just $1.25 per box or $.63 for each bag!!