Thursday, September 12, 2013

Sioux City Fareway ad match Sept 11-17



Diary
Dozen large eggs $.99!!! Stock up

store brand cheese slices 12oz $2
blue bonnet margarine 1lb $.79
Kraft shredded or chunk cheese (excludes Parmesan) 8oz $2.50
Land o lakes lemonade 1/2 gallon $.99
Dannon greek yogurt $1 each

Coffee mate creamer 32 oz $2.79
-use $.55/1 coffee mate creamer printable (sign in/up)
-use $.75/2 coffee mate creamer printable (sign in/up)
Pay $2.24

Frozen
Store brand ice cream 56oz square $1.99

Tombstone pizza original crust $3.33


store brand cut corn, peas, peas and carrots, cut green beans, cut broccoli, crinkle cut carrots, mixed vegetables 16oz .99

Canned
Butter Kernel corn or green beans $.75
Hunt's tomato sauce 15oz $.88
Hunt's ketchup 24oz $.97

Hormel chili with beans 15oz $.99!!!!!
-use $.55/2 Hormel chili SS 9/08 (x 10/28)
-use $.50/2 hormel chilis printable
Pay as low as $1.43 for 2 cans or $.72 EACH!!!!!!

Chips/cookies/crackers
Store brand potato chips $1.88
nabisco chips ahoy $1.99
Nilla wafers 12012oz $2.99
Kellogg's rice krispie treats 16ct $4
Store brand saltine crackers 16oz $.88
Fritos or cheetos $2



Planter's dry or honey roasted peanuts 34.5oz container $4.99 ($1 more at walmart)
Kellogg's fruit snacks 20ct box $4
Old dutch traditional chips $2
Nabisco premium or oyster crackers $1.50 each

Cereals/breakfast 
Honey nut cheerios $2.50
-use $.50/1 honey nut cheerios printable
-use $1/1 honey nut cheerios printable (sign in/up)
Pays as low as $1.50

Kellogg's raisin bran or raisin bran crunch $3
-use $1/2 kellogg's raisin bran cereals printable (sign in/up)
Get 2 boxes for $5

Old fashioned or quick Quaker oats 42oz $2.99

Pasta/breads
Store brand white bread $.98
Country hearth split top wheat bread $2.59
Store brand pasta 32 oz $1.89

Beverages
Store brand 12pk cans $2 each. Good price
Get 1 FREE 2liter diet pepsi WYB 4 2liters of pepsi products $1 each WYB 5
Caprisun 10ct (excludes vegie pouches) $1.89
Coke 2liters $1.25
7-up 2 liters $1.25

Kool-aid or old country time canisters 6-8qt $1.98
-use $1/2 kool aid drink mix or canister printable
Pay $2.96 for 2


Household

Bounty paper towels $1.66
-use $.25/1 bounty paper towels P&G 9/01
Pay $1.41...decent price for Bounty

Clorox wipes 35ct $2.50

Meat
Hormel lil sizzlers $1.25...have been at $1 before

Hormel pepperoni pillow pack $2.50....was just a dollar after coupon last week for smaller package
-use $1/2 hormel pepperoni printable
Get two pillow packs for $4

Whole bone-in pork loin $1.69/lb with store coupon
John morrell hot dogs 12oz $.89



Produce 
Dole head of lettuce $.77
Washington honey crisp apples $2.49/lb
Yellow onions 3# bag $1.49
Fall squash $.59/lb
California bartlett pears $.88/lb
California Green peppers $.33 each!!!!