Thursday, September 12, 2013

LeMars Fareway Sept 11-Sept 17


Diary
Dozen large eggs $.99!!! LIMIT 2 GREAT PRICE
Kraft cheese shreds, chunks, cubes and crumbles (excludes parmesan) 6.4- 8oz $2.50
store brand cheese slices 12oz $1.99


Store brand deli sliced cheese 8oz $2 each

Dannon greek yogurts $1 each
Store brand half and half pint $.79

Coffee-mate creamer 32oz $2.79
-use $.55/1 coffee mate creamer (sign up/in)
-use $.75/2 coffee mate creamers (sign up/in)
Pay $2.24

Frozen


Tombstone pizza original crust $3.33






Totinos pizza rolls 40ct $2.99 (same at Walmart)
-use $.40/2 pizza rolls SS 8/18 (x 11/09)
-use $.75/3 printable
pay $5.58 for 2 bags or $8.22 for 3 bags...$2.78 for each bag NOT GOOD

Jack's naturally rising pizza 12inch $3.33
-use $1/3 jack's pizza RP 9/08 (x 10/08)
Pay $3 for each pizza after coupon



store brand cut corn, peas, peas and carrots, cut green beans, cut broccoli, crinkle cut carrots, mixed vegetables 16oz $1 each
Store brand sundae cones $2.50
Banquet chicken patties, strips, nuggets and tenders $3.49
Store brand ice cream 56oz box $2.50

Canned

Georgio mushrooms 4oz $.75each

Chips/cookies/crackers
Nabisco chips ahoy $1.99
Cheddar whales 7oz $1.25
Store brand potato chips 16oz $1.99
Store brand popcorn $1.66
Store brand saltine crackers 16oz $.99
Fritos or cheetos $2
Planter's dry or honey roasted peanuts 34.5oz container $4.99 ($1 more at walmart)
Old dutch puffcorn $2
totstitos chips $3 each
Kellogg's fruit snacks 20ct $4

Cereals/breakfast 

Old fashioned or quick quaker oats 42oz $2.99

Honey nut cheerios, cinnamon apple, multi grain and medley crunch cheerios $2.50 each
-use $.50/1 honey nut cheerios or honey nut medley crunch printable
-use $1/3 Big G cereals printable
-use $1/1 honey nut cheerios or honey nut medley crunch printable (sign in/up)
Pay as low as $1.50 per box


Beverages
Store brand 12pk cans $2 each. Good price
Store brand tomato juice 46oz $1.19
Get 1 FREE 2liter diet pepsi WYB 4 2liters of pepsi products $1 each WYB 5


Household
Store brand softener salt 40# bag $3.33 each

Meat
Hormel lil sizzlers $1.25...have been at $1 before

Hormel pepperoni pillow pack $2.50....was just a dollar after coupon last week for smaller package
-use $1/2 hormel pepperoni printable
Get two pillow packs for $4

Produce
Bartlett pears $.88/lb
Bella Mushrooms 8oz $1.49
Dole salad mix $.99
Broccoli $1.49/bunch
Red onions $.69/lb
Colorado peaches $1.88/lb--20#lug $34.99
Pink lady apples $1.18/lb
Betty crocker russet potatoes $1.99/5#