Wednesday, September 11, 2013

Fareway Ad Match 9/11-9/17

Don's match-up is written in italics
Misc. 
Spend $50 and get a free fareway tote bag. Store coupon

Diary
Dozen large eggs $.99!!! Stock up
Kraft chunk cheese 8oz $2.50
store brand cheese slices 12oz $1.88

Tru Moo 1/2 gallon chocolate milk $1.99
-use $.55/1 1/2 gallon Tru Moo choc milk printable
Pay just $1.44!!!!!

Store brand deli sliced cheese 8oz $2.33 each
Kraft shredded cheese (excludes Parmesan) 8oz $2.50
Store brand shredded cheese 8oz $1.25 each SEPT 12-15
Store brand sour cream 8oz $.49 SEPT 12-15
Blue bonnet spread 1lb sticks or 15oz tub $.88 SEPT 12-15

Yoplait yogurt 6oz cups $.49 each
-use  $.40/6 cups SS 8/25 (x 10/19)
-use $.50/8 cups SS 8/25 (x 10/19)
-use $.40/6 cups printable

pay just $.42 after coupon!

Pillsbury Grands! bisucits $1.66 each
-use $.40/3 biscuits printable 
Pay $1.53 each after coupon

Frozen
Store brand ice cream 56oz square $1.98
Birds eye steam-fresh rice or vegetables 10-16oz or 14.4-16oz fresh-like vegetables $.98 SEPT 12-15
Tombstone pizza original crust $3.33
Store brand crinkle cut fries 2lb bag $.98 SEPT 12-15

Totinos pizza rolls 15ct $.98 
-use $.40/2 pizza rolls SS 8/18 (x 11/09)
-use $.75/3 printable 
pay as low as $.73 per box WYB 3

Totinos party pizza $.98 each
-use $1/5 party pizza printable 
-use $.60/3 party pizza SS 8/04 (x 10/26)
Pay $.78 each after coupon



Totinos pizza rolls 40ct $2.99 (same at Walmart)

-use $.40/2 pizza rolls SS 8/18 (x 11/09)
-use $.75/3 printable
pay $5.58 for 2 bags or $8.22 for 3 bags...$2.78 for each bag NOT GOOD

Jack's naturally rising pizza 12inch $3.33
-use $1/3 jack's pizza RP 9/08 (x 10/08)
Pay $3 for each pizza after coupon

store brand cut corn, peas, peas and carrots, cut green beans, cut broccoli, crinkle cut carrots, mixed vegetables 16oz $1 each

Canned
Store brand corn, green beans and peas 15oz $.66 each

Hormel chili with beans 15oz $.99!!!!!
-use $.55/2 Hormel chili SS 9/08 (x 10/28)
-use $.50/2 hormel chilis printable
Pay as low as $1.43 for 2 cans or $.72 EACH!!!!!!

Progresso soup 18-19oz cans $.98
-use $.50/2 progresso printable 
-use $.25/1 progresso soup SS 9/08 (x 11/02)
-use $.50/2 progresso soup SS 9/08 (x 11/02)
$.73 per can---before coupon a can is $1.48 at Walmart!!!!

Chicken of the sea tuna in water or oil 5oz $1 each--$1.56 each at Walmart

Chips/cookies/crackers
Store brand potato chips $1.88
Store brand saltine crackers 16oz $.99
Fritos or cheetos $2

Planter's dry or honey roasted peanuts 34.5oz container $4.99 ($1 more at walmart)
Kellogg's fruit snacks 20ct box $3.88--$.19 per fruit snack pack not so good
Doritos tortilla chips 10-11oz $1.98 SEPT 12-15
Cereals/breakfast 
Store brand corn flakes $1.66
Old fashioned or quick quaker oats 42oz $2.88

Baking
Betty crocker muffin mix or snack size cookie mix $1.25

Betty crocker super moist cake mix $1.25
-use $.75/2 super moist cake mix printable
Pay just $.87 per box!!!!!!


Pasta
Prego pasta sauce 24oz $1.77
-use $.40/2 SS 9/08 (x 10/31)
Pay $1.57 each WYB 2...terrible deal since hyvee had it for $.98 last week
Kraft mac and cheese $.68 SEPT 12-15

Betty Crocker hamburger, chicken or tuna helper $.98
-use $.80/4 hamburger helpers printable
-use $.75/3 hamburger helpers SS 9/08 (x 11/02)
-use $.75/3 hamburger helper SS 8/18 (x 10/12)
pay as low as $.73 per box!

Uncle ben's wild rice $2
-use $1/4 Uncle ben's rice products printable
-ues $1/3 uncle ben's products printable (facebook)
-use $1/4 uncle ben's products printable (another link)
-use Get 1 uncle Ben's Rice Cup FREE wyb (3) Uncle Ben's Ready Rice Pouches RP 8/18 (x 10/13)
-use $1/4 uncle ben's rice products RP 8/18 (x 10/13)
Pay as low as $1.66 per bag

Beverages
Store brand 12pk cans $2 each. Good price
Get 1 FREE 2liter diet pepsi WYB 4 2liters of pepsi products $1 each WYB 5


Household
Charmin 12dbl rolls $6.88
-use $.25/1 charmin product P&G 9/01
Total is $6.63 very expensive

Bounce dryer sheets 80ct $3.99 same at Wal-mart
-use $.50/1, $1.50/2 or $3/3 Tide Detergent, Tide Boost, Tide Washing Machine Cleaner, Tide To Go, Downy or Bounce P&G 9/01
Pay $3.49 for 1, $3.24 each WYB 2 or $2.99 each WYB 3

Bounty paper towels $2
-use $.25/1 bounty paper towels P&G 9/01
Pay $1.75...decent price for Bounty

Meat
Hormel lil sizzlers $1.25...have been at $1 before

Hormel pepperoni pillow pack $2.50....was just a dollar after coupon last week for smaller package
-use $1/2 hormel pepperoni printable
Get two pillow packs for $4

John Morrell franks 1lb, original, jumbo or bun length $.78

Reser's salads,15-16oz $.98
-use $.55/1 reser's salad printable
Pay just $.43!!!!!!!

Produce
Del Monte pineapple $2.99
Honeycrisp apples $1.99/lb
Broccoli crowns $1.19/lb
California bartlett pears $.79/lb
Green peppers $.50 each!!!!
California cantaloupe $.49/lb SEPT 12-15
Summersipe peaches $1.49/lb SEPT 12-15