Tuesday, January 7, 2014

Fareway Corp. Ad 1/08-1/14



DAIRY
Fareway 100% OJ ½ Gallon $.98 LIMIT 2

Pillsbury Grands! Biscuits $1.66
-use $.30/2 Grands! Biscuits SS 1/05 (x 3/01)
-use $.50/1 pillsbury Grands! Biscuits printable
Pay as low as $1.16!!

Azteca Tortillas $.85

Kraft Fresh Takes $1.66

Cottage Cheese 22oz $1.68

FROZEN
Lean Cuisine meals or pizza $2 each
-use $1/5 Lean Cuisine Varieties SS 1/05 (x 3/31)
-use Buy 5 Lean Cuisine Entrees get 1 FREE Morning Collection, Wrap ‘additions or stuffed pretzels (x 2/28)ßwas in a mailer insert that everyone received last week
Pay $1.80 per meal

Jack’s Naturally Rising Pizza or Tombstone pizza $3.33 each

Hot Pockets $2 each

Red Baron pizza [classic or rising crust] $3
-use $1/2 Red Baron pizzas printable
Pay $2.50 per pizza

Digiorno Pizza [rising crust, ½ & ½, thin & crispy, Flatbread or garlic bread] $4.88
-use the B2G1 FREE coupon that was previously released if you printed it off
Pay just $3.25 per pizza w/ coupon!

Totinos pizza rolls 90ct $5.99
-use $1.25/1 Totinos pizza rolls printable that was available at beginning of month
Pay as low as $4.74

CANNED
Progresso Soup all varieties 18-19oz $.97 LIMIT 6
-use $.50/2 Progresso soups SS 1/05 (x 3/01)
-use $.50/2 Progresso soups printable
-use $.50/2 Progresso Soups printable (another link)
Pay $.72 per can wyb 2


CONDIMENTS/SAUCES
Prego Italian Sauce or Alfredo Sauce $1.66 each
-use 4.40/2 Italian Sauces SS 11/03 (x 1/15)
-use $.75/1 Alfredo Sauce SS 11/03 (x 1/15)
-use $.40/2 Italian Sauces SS 1/05 (x 2/28)
-use $.75/1 Alfredo Sauce SS 1/05 (x 2/28)
-use $.75/2 Italian sauces printable
Pay as low as $2.57/2 Italian Sauces and $.91 for Alfredo!

Lindsay Olives $1.25
-use $1/2 Lindsay olives printable (sign in/up)
Pay $.75 per can/jar

Kraft Miracle Whip 48oz $4.99
-use $1/1 Miracle Whip printable (facebook)
Pay $3.99=just $0.08 per ounce!!!

CONAGRA FOODS
Blue Bonnet margarine sticks $.88=$.68 w/ coupon
Hunt’s tomatos 28-29oz $1.68=$1.48 w/ coupon
Hunt’s Tomatoes 14.5oz $.98=$.78 w/ coupon
Chef Boyardee Pasta 15oz $.98=$.78 w/ coupon
Banquet Dinners $.90 each=$.70 w/ coupon
Act II Popcorn 3pk $1.19=$.99 w/ coupon
Rotel Tomatoes 10oz $.98=$.78 w/ coupon
Wolf Chili w/ beans $1=$.80 w/ coupon
Healthy choice Soup $1=$.80 w/ coupon
Hunt’s Tomato Sauce $.88=$.68 w/ coupon
Hunt’s Manwhich 15oz $.99=$.79 w/ coupon
IN-AD COUPON $2 OFF WYB 10 LISTED PRODUCTS

PASTA/GRAINS/BREADS
Fareway pasta $.90 per box [excludes lasagna] STOCK UP PRICE!!!!!!!!!

Minute Rice 14oz box or 2-4 4oz bowls [all varieties] $1.79
-use $.50/1 Minute Rice product printable
Pay $1.29

Village Hearth [light wheat, light 12-grain or light Italian] 16oz $2.39
-use $.55/1 Village Hearth light bread SS 1/05 (x 3/15)
-use $.55/1 Village Hearth bread printable
Pay $1.84 per loaf

BOXED/PACKAGED
Fareway Mac and cheese $.50 each

Dole Fruit Cups, Bowls, or Squish’ems $2
-use $1/1 dole Fruit Squish’ems  SS 1/05 (x 3/31)
-use $1/2 Dole Fruit bowls SS 1/05 (x 3/31)
-use $.50/1 Dole Fruit bowls printable
-use  $1/2 Dole Fruit bowls printable
-use $1/1 Dole Fruit Squish’ems printable
Pay $1.50 per fruit bowls and $1 per box of Squish’ems

BREAKFAST
Special K Cereals [Fruit & Yogurt, Multi-grain, Vanilla Almond, Cinnamon Pecan, Dark Chocolate, Chocolate Almond, Protein, Low Fat Granola, Chocolate Strawberry, Red Berry] $2.50 each
-use in-ad coupon $1/4 boxes of Special K Cereals
-use $1/3 Special K cereals RP 1/05 (x 2/16)
-use $1/3 Special K cereals printable
Buy 4 boxes and pay $2 per box after store and MQ!

Fiber One Protein Cranberry Almond, Protein Maple Brown Sugar, Cheerios or Oatmeal Raisin Crisp $2.98
-use $.75/1 Fiber One cereal printable
-use $.75/1 Fiber One Protein Cereal printable 
-use $1/2 Cheerios printable
-use $.50/1 Yellow box Cheerios printable 
Pay $2.23 for a box of Fiber One Protein  and $2.48 for Cheerios

Fareway corn flakes $1.69

Kellogg’s pop tarts 12ct box $2.50
-use $1/3 Kellogg’s pop tarts printable
Pay $6.50 wyb 3 boxes

Sunbelt Bakery Fruit & Grain bars or Granola Bars 8-10ct $2
-use $1/1 sunbelt bakery product printable
-use $.55/1 Sunbelt bakery product printable
Pay $1 per box!

Special K shakes or protein meal bars $5.88
-use $1/1 Special K protein meal bars printable
-use $1.50/2 Special K protein meal bars printable
Pay $4.88 per box

Fiber One bars or brownies [excludes protein] $2.50
-use $.50/1 Fiber Ones bars printable
Pay $2 per box

SNACKS
Frito Lay Ruffles or Doritos $2 each w/ in-ad coupon [must buy 3]

Frito Lay munchies crackers 8ct pk $2

Frito Lay Tostitos Cantina chips $2.50

Frito Lay Tostitos party size tortilla chips $3.99
-use B2 Frito lay salsa or dips G1 Party Size Tostitos tortilla chips FREE in-ad coupon
Pay $7.54 and get $3.99 chips FREE

Frito Lay Tostitos salsa, con queso or creamy spinach dip $3.77
-use B2 Frito lay salsa or dips G1 Party Size Tostitos tortilla chips FREE in-ad coupon
Pay $7.54 and get $3.99 chips FREE

BEVERAGES
Swiss miss hot chocolate 10ct box $.99

Snapple Tea or juice 6pk 16oz bottles $4.88
-use $1/1 6pk Diet Snapple SS 1/05 (x 3/02)
-use $1/1 Snapple tea or juice printable
Pay $3.88 for each 6pk!

Pepsi  and Mt. Dew products [12pk cans, 6pk 24oz bottles, 8pk 12oz bottles] $3.33
-use $2/2 Pepsi multi pack bottles or 8oz mini cans SS 1/05 (x 2/04)
Pay $4.88=$.38 per bottle wyb 6pk 24oz bottles

Frappuccino 4pk $4.99

HOUSEHOLD
Crest Toothpaste 6.4oz select varieties $1.50
-use $.75/1 Crest toothpaste [excludes cavity, baking soda and tartar control] P&G 12/29
Possibly pay as low as $.75 per tube depending on sale
MEAT
93% lean ground beef 10# tube $2.99 per lb= about $29.99 w/ in-ad coupon<--usually costs $3.79/lb

Fareway ground turkey tube 1# frozen $1.66

Bar S bologna or hot dogs $.99

Farmland Smoked Sausage ropes $2.50
-use $.55/1 Farmland product printable (sign up)
Pay $1.95 each

Hormel Sausage links $1 each

Hormel Pillow Packed pepperoni $2.50
-use $1/2 Hormel pepperoni printable
-use $1/2 Hormel pepperoni printable (another link)
Pay $2 per package wyb  2

Center Cut pork chops or Iowa chops $1.99/lb
 
PRODUCE
Dole Premium Salad [greener selection, spinach, classic romaine] $.98

Sunkist naval oranges $.33 each

Washington Extra fancy Braeburn Apples $.88/lb

Klondike Rose potatoes 5# bag $1.88

Dole ready to eat baby carrots 2lb bag $1.88

Dole Sugar snap please, broccoli slaw, broccoli florets, cauliflower florets $1.50

Kale $.99/bunch