Tuesday, December 17, 2013

Hy-Vee Corporate Ad 12/18-12/24

PAGE 1
store brand marshmallows 10-10.5oz reg or mini $.88 each
Tony's Pizzas $2 each
Store brand brown sugar 2lb $1.48

Betty Crocker potatoes $1 each
-use $.50/1 Betty Crocker potatoes SS 12/18 (x 2/08) was in DMR (larger papers)
-use $.50/2 Betty Crocker potatoes SS 11/17 (x 1/11)
Pay as low as $.50 per box

GM Chex Cereals $2 each
-use $1/2 Chex cereals printable
-use $1/2 Chex Cereals Digital Coupon--download to Fuel Saver card
Pay $1.50 per box

Del Monte pineapple $1.88 each GREAT PRICE
Cool Whip 8oz $.88

PAGE 2 & 3
Store brand frozen vegetables 10-16oz $.69 each
Store brand white sugar 4lb $.99!!

Nabisco Ritz Crackers, Crackerfuls or Snack Crackers $1.88
-use $.75/2 Nabisco crackers SS 11/10 (x 12/31)-In larger papers like DMR
-use $1/3 Nabisco Crackers SS 11/10 (x 12/31)
-use $1/2 Nabisco snack crackers printable
-use $.75/1 Ritz Crackers printable 
Pay as low as $1.13 per box!

Store coupon Pepsi 12pk cans 3 for $8.88--must buy 3 for sale

PAGE 4 & 5
Hormel Party Tray 1.75lb $10.99
-use $2/1 Hormel Party Tray SS 11/03 (x 12/30)
-use $2/1 Hormel Party tray printable
Pay $8.99

Hillshire Farms Lil Smokies $2.50 each

PAGE 6 & 7
Kellogg's rice Krispies $2.50 each
-use $1/2 Kellogg's rice krispies RP 11/24 (x 1/05)
-use $1/2 Kellogg's rice krispies printable (log in/sign up)
Pay $2 per box

Folgers 27.8-33.9oz $5.99
-use $.25/1 Folgers product RP 12/08 (x 1/19)
PLUS -use $.50 Ibotta deposit wyb 1 Folgers coffee product
Pay as low as $5.24 with coupon plus deposit

Gevaila single serve cups 12ct $6.99
-use $1.50/1 Gevalia Cappachino, Mocha Latte or Caramel Machiatto SS 12/15 (x 1/11)
-use $1.50/1 Gevailia Cappachino, mochal atte or caramel machiatto printable
If those kinds are included, pay as low as $5.49

Kraft Miracle Whip 30-30.6oz $2.99
-use $1/1 Kraft Miracle Whip printable (facebook)
Pay $1.99

Butter Kernel Corn or green beans $.38 per can!

French's Fried Onions [orig. or cheddar] 6oz $2.98
-use $.50/1 Cheddar Fried Onions SS 12/08 (x 2/08)
-use $.50/1 French's fried onions SS 12/08 (x 2/08)
-use $.50/1 French's Fried onions printable (log in/sign up)
Pay $2.48

Barilla Pasta 12-16oz $1 each
-use $1/2 Barilla pastas printable (enter sweepstakes)
-use $1/2 Barilla Pasta Digital Coupon-Load to Fuel Saver Card
Pay $.50 per box wyb 2

Keebler club crackers $2.50 each
-use $1/2 Keebler crackers from Keebler Kellogg's booklet (x 1/31)
Pay $2 per box

Store brand evaporated milk $.88 per can

PAGE 8 & 9 
Store brand baking chips $1.66 each
Store brand light corn syrup 32oz $2.28!
Store brand cooking spray $2.19

Argo Corn Starch 16oz $1.48
-use $.40/1 Argo Corn Starch RP 10/06 & 11/10 (x 12/24)
Pay $1.08

Skippy PB $2.48
-use $.75/2 Skippy PB SS 11/17 (x 1/13)
-use $.55/1 Skippy PB from All You DEC '13 (x 12/23)
Pay $4.21 wyb 2

Russel Stover's boxed chocolates or Whitman's sampler gusset bag $9.99<--BOGO FREE

Hershey's candy Canes $1.25
Store coupon G1 FREE wyb 3
Get 4 for $1 each

Jiffy Corn muffin mix $.50 each
Store brand flour 5lb bag $1.28
Store brand marshmallow creme 7oz $1.18
Store brand pineapples 20oz can $.97
Store brand half & half PINT $1.18


PAGE 10 & 11
Mrs. Smith's butter crust pie 37oz $3.99
-use $.75/1 Mrs. Smith's pie SS 12/15 (x 1/31)
-use $.75/1 Mrs. Smith's pie printable (facebook)
pay $3.24 for a pie!

Michelina entrees $1 each
-use $1/5 Michelina entrees printable
Pay $.80 each wyb 5

Weight Watchers Smart ones entrees $1.25 each
-use $1/5 WW smart ones frozen products RP 12/08 (x 12/31)
-use $5/12 WW Smart ones frozen products printable (sign in/up)
-use $4/10 WW products printable (sign in/up)
-use $2/5 WW frozen products printable (sign in/up)
Pay as low as $.85 per entree

Reames frozen egg noodles 12oz $2.29
-use $.50/1 Reames egg noodles printable
Pay $1.79 per bag

Store brand white dinner rolls frozen 12ct $1.18

PAGE 14 fuel saver & 15
Pepperidge Farm swirl bread $3 each
-use $.50/1 loaf of Pepperidge Farm bread SS 11/03 (x 1/12)
Pay $2.50 per loaf+ earn $.10 Fuel Saver wyb 2

Solo plastic plates and cups $3
-use $1/2 Solo products SS 11/03 (x 12/29)
Pay $2.50 per package

Charmin basic TP 12dbl rolls $4.99=$0.21 per roll!'
Xtra laundry detergent 75oz bottle $2 each= $0.03 per ounce!

Energizer batteries $5 each
-use $1/1 Energizer batteries SS 12/08 (x 1/04)
-use $1/1 Energizer batteries printable
-use $1/1 Energizer batteries Digital Coupon--Load onto Fuel Saver Card
Pay $4 per package

Store brand napkins 250ct $1.98!!

Rubbermaid easy find lids [plastic or glass] 25% off
-use $1/1 Rubbermaid easy find lids SS 11/17 (x 12/31)
-use $1/1 Rubbermaid easy find lids printable
-use $1.50/1 Rubbermaid easy find lids glass containers printable
Final price will vary

Pamper's wipes $11.99
-use $.50/1 Pampers wipes printable (sign in/up)
-use $.50/1 Pamper's wipes printable (another link)
Pay$11.48--only $0.02 per wipe!!!!

Pamper's giant pack of diapers $34.98
-use $1.50/1 Pamper's baby dry diapers printable (sign in/up)
-use $1.50/1 Pamper's baby dry diapers printable (another link)
Pay $33.48--not the best price

Scott Paper towels 6mega rolls or Scott TP 12dbl rolls $5.77
-use $1/1 Scott bath tissue printable 
-use $.55/1 pk of 8 TP rolls printable (sign in/up)
-use $.50 off 2 or more rolls of paper towels printable (sign in/up)
Pay $4.77 for TP= $0.20 per roll!!
pay $5.27 for paper towels $.59 per roll...not stock up but not a bad price

Gerber 1st foods 2pks $.99
-use $1/4 Gerber [reg or organic] 1st foods printable
Pay $2.96 wyb 4 or $0.74 per 2pk

Purina Dog Chow 16.5-20oz $11.99
-use $2/1 Purina Dog Chow, Puppy Chow, Active Senior 7+, Little Bites, Dog Chow Light & Healthy or Healthy Morsels RP 10/27 ( 1/26)
Pay $9.99 per bag

Nature Made vitamins 50% off
Must sign in to print these coupons
$3/1 Any nature made multivitamin printable
$1/1 Any nature made product printable
$1/1 nature made vitamelts printable
$1/1 nature made vitamin d printable
$1/1 nature made coq10 printable
$1/1 nature made adult gummies printable
$1/1 nature made vitamin b printable
$1/1 nature made fish oil printable
$1/1 nature made magnesium printable
$1/1 nature made melatonin printable
Final price will vary --this could make for a good deal though!!

PAGE 16
Dole celery $.88
Store brand baby carrots 16oz $.99
Sweet potatoes $.58/lb
Green onions $.50 per bunch