Tuesday, December 3, 2013

Fareway Ad match 12/04-12/10 Corporate Ad this week

DIARY
Coffee Mate creamer 32oz $2.79!
-use $1/1 coffee mate liquid creamer printable (facebook)
-use $1/1 coffee mate creamer printable
-use $.55/1 or $.75/2 coffee mate creamers printable (sign in/up)
Pay as low as $1.79-->just $0.06 per ounce!!!

Pillsbury ready to bake cookies $2 each
-use $1.50/2 pillsbury refrigerated cookie dough printable
Pay $2.50 for 2 packages!

FROZEN
Mr. Dees potatoes [crinkle fries, shredded hasbrowns, natural fry or golden rounds] 24oz $1.66
Hot pockets, lean pockets or croissants $2 each

Digiorno Pizza $4.88-->$4.50 @ Hy-Vee
-use $2/2 Digiorno pizzas RP 11/03 (x 12/31)--in larger papers
Pay $3.88 per pizza

Jack's pizza original crust $2.25
-use $1/2 Jack's pizzas printable
Pay just $1.75 per pizza!!

CANNED
Store coupon-=store brand cream corn, regular, no salt added, french cut green beans, whole corn or peas 4 cans for $1--must purchase 4

Progresso Soup all varieties 18-19oz $.97 each
-use $.50/2 Progresso Soups SS 11/10 (x 1/04)
-use $.25/1 Progresso rich and hearty soup SS 11/10 (x 1/04)
-use $.50/2 Progresso soups printable
Pay $.72 per can!

Hormel chili with beans or without beans $1.25 each
-use $.55/2 Hormel chili products SS 11/03 (x 12/30)
-use $.55/2 Hormel chili products printable
-use $.55/2 Hormel chili products printable (another link)
Pay $1.95 for 2 cans or $.98 each

Hormel canned chicken $2.49
-use $1/2 Hormel premium chicken printable
-use $1/2 Hormel premium chicken printable (another link)
Pay $1.99 per can

CONDIMENTS
Cookies BBQ sauce 76oz $4.99

BOXED
Hamburger Helper $.88 each (excludes Ultimates)
-use $.75/3 Hamburger helpers SS 11/03 (x 12/28)
Pay $1.89 for 3 or just $.63 each!

Kraft mac and cheese $.78 per box

Hormel Compleats, dinty moore or sandwich makers entrees $2
-use $1.50/3 Hormel compleats or sandwich makers SS 11/10 (x 1/06)
-use

BAKING
Store brand flour 5lb bag $1.49-->Gold flour is $.99 LIMIT 2 @ Hy-Vee
Crystal Sugar [powdered or light brown] 2lb $1.48
Crystal sugar 4lb $1.88-->store brand hy-vee is $1.48
Store brand evaporated milk 12oz $.79
Store brand sweetened condensed milk 14oz $1.49
Crisco shortening 3lb $4.79

Karo Syrup [light or dark] 16oz $2.69
-use $.40/1 Karo Syrup [limit 1 coupon per household] RP 11/10 (x 12/24 or 2/04)
Pay $2.29

Store brand baking chips 12oz bag $1.50
Store brand almond bark [white or chocolate] 20oz $2
-use store coupon $1/1 wyb 2 bags of Rold Gold pretzels
Pay $1 for a package of almond bark!

Kraft jet puffed marshmallow creme 7oz jar $.99
Kraft jet puffed marshmallows 1lb bag $1.79

PASTA/GRAINS
Store brand pastas 12-16oz [excludes lasagna and oven ready lasagna] $.88 each

Mission tortillas 12ct 8inch package $1.99
BREAKFAST
Chex cereals [rice, corn, wheat, vanilla, honey nut, chocolate, cinnamon] $2 each
-use $1/3 Any flavor big G chex cereals  SS 11/10 (x 12/21)
-use $1.10/2 chex cereals printable (Pillsbury.com sign in/up)
-use $1.10/2 chex cereals printable (boxtops.com sign in/up)
-use $1.10/2 chex cereals printable (bettycrocker.com sign in/up)
-use $1/2 chex cereals printable
Pay $1.50 per box or $1.45 depending on coupon


SNACKS/CHIPS
Keebler townhouse crackers [original, reduced fat, wheat, flatbread or flipside] 9.5-16oz $1.87
-use $1/2 Keebler crackers (booklet found at Fareway and Hy-Vee) (x 1/31/14)
Pay just $1.37 per box wyb 2!

Rold Gold pretzels 10-16oz $2.50

Keebler toasteds crackers [wheat, onion, buttercrisp or sesame] $2
-use tear pad coupon at some stores $1/2 Toasteds crackers (x 12/31)
-use $1/2 Keebler crackers (booklet found at Fareway and Hy-Vee) (x 1/31/14)
Pay $1.50 per box

BEVERAGES
coca-cola 2 liters $.97 each + deposit

Swiss Miss hot cocoa packets $.99
-use $.50/2 Swiss miss hot cocoa SS 11/10 (x 12/15)
Pay just $.74 per box!

Store coupon-Save $3 wyb 6 of the items on page 5
Snapple 6pk 16oz bottles $4.88
-use $1/1 6pk printable
Pay $3.88 plus if you buy 6 use the store coupon to save $3 more!

Realemon or Realime juice 15oz $1.79
Pay just $7.74 for all 6 after store coupon--great for canning!!

HOUSEHOLD
There is a P&G rebate available for $10 back wyb $30 worth of products. Offer ends Jan 10 so don't go out and buy P&G products right now at the beginning of the month. Nothing is really on sale, it is only advertised because people will realize they have coupons for those products and pay full price for them. 

Alka Seltzer plus [original, cherry or cold] 20ct $3.99
Alka Seltzer plus night and day $4.99
-use $2/1 Alka-seltzer plus product SS 10/20 (x 12/31)
-use $1/1 alka-seltzer plus product printable (page 5)
Pay as low as $1.99 and $2.99!!

Mucinex 12hr chest congestion 14ct $9.99
Mucinex DM 12hr cough and congestion 20ct $10.99
-use $2/1 Mucinex product printable (facebook)
Pay $7.99 or $8.99!!

Scott Extra soft bath tissue 12dbl rolls $4.99
-use $.55/1 bath tissue 8ct+ printable
Pay $4.44

PET
Pupperoni dog treats $2.50
-use $1/1 pupperoni treats printable
Pay $1.50 per box

Milk bone dog biscuits $2.99
-use $1/1 milk bones printable
Pay $1.99 per box

MEAT
Store coupon--93% lean ground beef 10# tube $2.79/lb LOWEST I HAVE EVER SEEN THIS!!!-->LIMIT 2 ROLLS

Boneless rump roast $2.99/lb--fair price
Boneless, skinless chicken breast $1.69/lb GREAT PRICE!!
Bonless pork shoulder roast $1.88/lb--Really good Price

Carl Buddig lunch meat $.50 each
-use $1/4 buddig lunch meat SS 10/27 (x 1/31)
Get 4 packages for just $1

Hillshire Farm coctail smokies $2.50<--lowest I've seen it
-use $.55/1 printable I had linked to a while back NLA
Pay $1.95 if you printed the coupon!!

Jennio-o turkey roast $3.99

Hormel pepperoni pillow packs or minis $2.50
-use $1/2 Hormel pepperoni printable
-use $1/2 Hormel pepperoni printable (another link)
Get 2 packages for $4

Hormel boneless cure 81 ham $3.49/lb [whole or half]
quartered at $3.99/lb
-use $2/1 Hormel boneless ham printable
final price will vary depending on weight

PRODUCE 
Dole bananas $.38/lb!!!!
Monterey whole mushrooms 8oz $.99