Wednesday, October 23, 2013

Fareway Ad Match-up 10/23-10/29

DIARY
Store brand OJ 1/2 gallon LIMIT 2 $.99
Land o Lakes sour cream 16oz $.99-->stock up price is $.89 but this is a really good one!
Land o Lakes cottage cheese 22oz $1.68-->high end of stock up price but is stock up price.

Kraft Fresh Takes $1.88
-use save $1 on Fresh or frozen chicken WYB 1 Kraft Fesh takes printable

FROZEN
Hot pockets, lean or croissant 9oz box $2 each
-use $1/2 hot pocket brand sandwiches printable
Get 2 boxes for $3

Totinos pizza rolls 40ct $2.50
-$.40/2 pizza rolls SS 8/18 (x 11/09)
Pay $2.30 per bag

CONDIMENTS 
Super gigantic 48oz container of Miracle Whip $4.99
-use $1/1 Miracle Whip 12oz+ printable [FACEBOOK]
Pay $3.99--> not quite stock up price but that's a good price for A LOT of miracle whip!


CANNED
Butter Kernel vegetables [corn or green bean styles] $.44 each

Mott's applesauce 6pk or pouches 4pk $1.98
-use $1/2 Mott's Snack & Go Pouches, Applesauce or Medleys Cups SS 10/06 (x 11/17)
pay $2.96 for two packages!

Hormel chili NO BEANS $1.25 each
-use $.55/2 Hormel chili SS 9/08 (x 10/28)
-use $.50/2 hormel chili printable
-use $.50/2 hormel chili printable (another link)
Get 2 cans NO BEANS for $1 each

Dinty Moore beef stew 15oz $1.25
Hormel sloppy joe sauce 14oz $1.25




BAKING
Kraft jet-puffed marshmallow creme 7oz $.99

Natra Taste gold sweetener 9.7oz $4.78
-use $.40/1 Natra Taste gold box or bulk bag printable
Pay $4.38

Crystal Granulated sugar 4lb bag $1.88-->lowest I saw last year
Crystal powdered or light brown sugar 2lb $1.48-->this is the second lowest sale price; saw it at just $.97 per bag in Nov and Dec last year
Store brand pumkin puree 15oz $.88->as low as $.68 last year not bad price though

BREAKFAST
Store brand cereals are ALWAYS $2 EVERYDAY

PASTA/GRAINS/BREAD
Jiffy pizza crust mix 6oz $.58
Store brand pasta 12-16oz (excludes lasagna) $.89
Stove top $1.50 each

SNACKS/CHIPS/COOKIES
Nabisco oreos 10-17oz all variety $2.88
Nabisco tray packs cookies and crackers 12ct $3.88->$4.68 @ walmart!
Nabisco Ritz crackers, wheat thins $2.50
Nabisco snack crackers all varieties $2.50
-use store coupon save $3 WYB 4 Nabisco products listed

Jolly time popcorn 6-10ct all varieties $2.88
-use $1/2 jolly time popcorn printable
-use $1/2 jolly time healthy popcorn printable
Get 2 boxes for $2.38 each

BEVERAGES 
Store brand 24ct case of .5L water bottles $1.99 LIMIT 2--> STOCK UP PRICE

Blue Diamond almond breeze 32oz (shelf container) $1.88
-use $.55/1 Blue Diamond Chilled or Shelf Stable Almond Breeze Almond Milk SS 10/13 (x 12/13)
Get each for $1.33-->for perspective...64oz sells for $2.50 at Walmart

7-up 2L $.98 each
Mikes hard lemonade 6pk $6.99
Vitamin water or fruit water $.88 each

HOUSEHOLD
Huggies diapers size 2-6 $17.99
-use $1.50/1 snug and dry diapers printable or share and get $2.50/1 (sign in/up)
-use $1.50/1 huggies snug and dry printable
Pay as low as $15.49

Huggies  unscented baby wipes 320ct refill $8.99
-use $1.50/1 huggies wipes 300ct+ printable
Pay $7.49 ONLY $0.02 PER WIPE!!

Also, if you recall, there was the Kimberly Clark Rebate (here's the printable)  that was in a Fareway ad way back on Sept 24. If you buy 2 boxes of diapers and a refill package of wipes that puts you at $44.97. Then use 2 $2.50 off coupons plus the wipes coupon for $1.50 it drops your total down to $38.47 which still qualifies you for the $10 rebate WYB $35 of Kimberly Clark products. Deadline is 10/31. Remember to check the list of participating retailers. (Fareway is for sure)

MEAT 
Store coupon--Whole boneless top sirloin butts $3.99/lb LIMIT 2 per coupon and 1 coupon per customer
Store coupon--Chicken hindquarters $4.99 for 10# bag LIMIT 4 bags per coupon and 1 coupon per customer STOCK UP!!!!


Hormel bacon bits or pieces 2.8-3oz $1.99
-use $1/2 hormel bacon toppings printable
-use $1/2 hormel bacon toppings printable (another link)
Pay $2.98 for both


Hormel pepperoni pillow pack 5-7oz $2.50
-use $1/2 hormel pepperoni product printable
Get 2 bags for $2 each

Hormel lil sizzlers $1!!


PRODUCE 
Apples $.78/lb GREAT PRICE

Wholly Guacamole [original or homestyle] 8oz $1.50 each
-use $1/1 Wholly Guac product printable
Pay just $.50 per each tub!