Wednesday, September 18, 2013

Fareway Deals 9/18-9/24

This week, it's the same ad for all Fareway stores. Don's is in italics

Dairy
Store brand 1/2 gallon milk (excludes chocolate) $.99 each LIMIT 2
Kraft fresh takes $1.50
AE sour cream dip 8oz $.88

yoplait yogurt cups 6oz $.50 each
-use $0.40/6 Yoplait Yogurt Cups SS 8/25 (x 10/19)
-use $0.50/8 Yoplait Yogurt Cups SS 8/25 (x 10/19)
-use $.40/6 yoplait yogurt cups printable 
 Pay just $.43 per cup

Jell-o gelatin or pudding 4pk $1.99--same at Walmart
Store brand cheese chunk or shredded 6-8oz $1.78
Store brand gallon milk 2%, 1% or skim $2.98

Frozen
Banquet breakfast sandwiches $.88
Marie Calender desserts 2ct pies $2 each

jack's original crust pizza $1.99 STOCK UP PRICE
-use $1/3 jack's pizza RP 9/08 (x 10/08)
Get each for $1.65!!!

Stouffer's or lean cuisine dinners $2.50 each
-use $1.00/2 Stouffer’s Entrees for One, 6-20 oz RP 9/8 (x 11/30)
Get 2 for $4

Birdseye peas, corn or mixed vegetables 16oz or steam fresh vegetables 10.5-12oz $.98
Store brand hash browns, fries, tater tots or onion rings 16-32oz $1.98

Digiorno pizza [rising crust, half and half, think and crispy, flatbread or garlic bread] $5.50
-use $2/2 Digiorno pizzas printable




-use $2/2 digiorno pizza RP 8/25 (x 9/30)
Get 2 pizzas for $9

Red baron pizza $3
-use $1/2 red baron multi serve pizza printable [change zip to 99218]
Get 2 pizzas for $5

Breakfast
Belvita breakfast bars 6ct $2.50
-use $1.00/2 BelVita Breakfast Biscuits SS 8/25 (x 10/5)
Get 2 boxes for $4

Kellogg's special k  cereals 11-13.1oz all varieties $2.88-->$2.49 @ Don's
$1.00/3 Kellogg’s Special K Cereals, 11 oz or larger RP 9/15 (x 10/27)
-use $1/2 special k cereals printable[states redeemable at Walmart]
-use $1/2 special k cereals printable [MQ on Target site]
Get 2 boxes for $4.76

Kellogg's special K to go breakfast shakes 4pk $4.99
$1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Meal Bars, Snack Bars, Shakes, Special K20 Water Mixes and/or Special K Nourish Bars RP 9/15 (exp 10/27)
-use $1.50/2 special k protein product printable (sign up/in)
$8.48 for 2

Kellogg's special k bars or crackers 4-8oz $2.50--Special K bars, crackers or pastry crisps $2.49
$1.50/2 Kellogg’s Special K Protein Meal Bars, Snack Bars, Shakes, Special K20 Water Mixes and/or Special K Nourish Bars RP 9/15 (exp 10/27)
-use $1.50/2 special k protein product printable (sign up/in) 
$3.50 for 2

Also there is a store coupon for 1 FREE special K item WYB 3
Totals will vary depending on what is bought

General Mills cecreals [honey nut cheerios, reese's puffs, cinnamon toast crunch, golden grahams, cookie crisp] $2.48
-use $.50/1 honey nut cheerios printable
-use $1/3 GM cereals printable 
Get 3 boxes for $6.44 or get 1 box honey nut cheerios for $1.98

Pasta/grains
Old el Paso stand 'n stuff tortillas $2
-use $.75/1 stand n stuff SS 8/25 (x 10/19)
-use $.50/1 stand n stuff printable
-use $.50/1 old el paso product printable
Pay $1.25

Old el paso tortillas 6/8 inch 10ct, reg or white taco shells 12ct, standing tago shells 10ct $1.50
-use $.60/3 el paso products SS 9/08 (x 11/12)
-use $.50/1 old el paso product printable 
Pay $1 for each item

Fareway pasta $.79 each!!! STOCK UP
Store brand English muffins 12ct $1.99 lowest I've seen
Store brand English muffins 6ct $1 each
Store brand white bread $.98 
Kraft mac and cheese shapes $1 each-->waste of money, get way less pasta than regular box
Store brand deluxe mac and cheese or deluxe shells and cups $1.50 each 
 

Canned
Store brand tomato or chicken noodle soup 14.5oz $.44 each STOCK UP PRICE
Wolf chili with beans 15oz $1 without beans $1.99

Old el paso cooking sauce, enchilada sauce 19oz, enchilada dinner kit 14oz, enchilada sauce red/green 28oz $2
-use $.50/1 cooking sauce printable
-use $.50/1 old el paso product printable
-use $.60/3 old el paso products SS 9/08 (x 11/12)
Pay $1.50

Old el paso chopped green chiles 4.5oz $1
-use $.50/1 old el paso product printable
$.50 for a can

Old el paso hot jalepeno strips 11oz jar, mild/med chunky salsa 16oz, refried beans 31oz $1.50
-use $.50/1 old el paso product printable
-use $.60/3 old el paso products SS 9/08 (x 11/12)
Pay $1 for each

Mrs. Grimes chili or kidney beans 30oz $1.25

Progresso soup $1.50
-use $.50/2 progresso soups printable
$0.25/1 Progresso Light Soup SS 9/8 (x 11/2)
$0.50/2 Progresso Soup SS 9/8 (x 11/2)
Pay $1.25 per can

butter kernel green beans or corn $.59

Condiments
Kraft Mayo 30oz $2.99
-use peelie on some containers if still available (x 12/31)
Pay $1.99 per jar

Francesco Rinaldi pasta sauce 24oz $.99 GREAT SAUCE
Hunt's ketchup 24oz $.97 

Old el paso taco seasonings $.75 each
-use $.60/3 old el paso products SS 9/08 (x 11/12)
-use $.50/1 old el paso product printable
Get each for just $.25!!

A1 Steak sauce 10oz $2.99


Snacks
Nabsico snack crackers, ritz, ritz crackerfuls, wheat thins or toasted chips 4/$7 with store coupon
-use $0.75/2 or $1/3 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger  SS 8/11 (x 9/21)
pay as low as $5.50 for 4 boxes

Nabisco chips ahoy cookies $1.99
-use $0.75/2 or $1/3 Nabisco Cookie or Cracker Products, 6.5 oz or larger  SS 8/11 (x 9/21)
-use $1/2 Chips Ahoy cookies [past FB Promo] (x 10/31)
Get 2 packages for $2.98

M&Ms zip bags [milk chocolate, peanut and peanut butter] 38-42oz $7.99
-use $1.50/2 M&M’s Chocolate Candies, 9.9 oz or larger RP 8/18 (x 9/22)
Pay $14.48 for 2 bags--terrible waste of money

Fareway corn chips, nacho chips, or corn pops $1.66 each--have all been at $.99 before
Baking
Tones mini spices $.66 each-this is the lowest it gets numerous times per year
-use $1/2 tone's seasonings or extract RP 11/11/12 (x 11/10/13)
-use $1/2 tone's seasonings or extract RP 12/09/12 (x 12/09/13)
Pay just $.16 per spice!!!

Duncan Hines frosting $1.50
Duncan Hines cake mix $.98
King Arthur gluten free flour 24oz $5.88
King Arthur flour 5lb $3.99
King Arthur flax meal or flax seed 16oz $2.88
Betty crocker corn muffin mix 6.5oz $.33 each

Household
Playtex living gloves; 1pair small, medium, large $1.99 ($2.73 @ Walmart)


Hefty one zip bags varieties $1.50
-use $1.00/2 Hefty Slider Bags, 12 ct or larger RP 7/28 (x 10/31)
Get two boxes for $1 each

Hefty trash bags assorted sizes $6.99
-use $0.55/1 Hefty Waste Bags SS 9/15 (x 11/30)
Pay $6.44 per box

Meat
Whole boneless pork loin 8-10lb average $1.99/lb Store coupon LIMIT 2 with coupon

80% hamburger 10# tubes $1.99/lb [$19.99] Store Coupon LIMIT 2 with coupon--This is normal low price, never seen it lower than this
Wimmer cocktail smokies $2.99--will get to $2.50 soon

Oscar Mayer deli tubs or chicken strips $2.50
-use store coupon for $1/2
get 2 for $4

Reser's deli salads 15-16oz tubs $1.25
-use $.55/1 reser's salads printable
Pay $.70 per tub

Farmland jumbo deli franks $1.25 per bag
Boneless shoulder roast $1.97/lb---very decent price!
bulk slab bacon $3.88/lb---has been lower but this is a decent low price

Produce
Washington apples [red/golden delicious, jonagold]  $.68/lb--STOCK UP PRICE
Dole celery $.88
Red peppers $.99 each
seedless green grapes $1.48.lb--been as low as $.99
Dole ready to eat baby carrots $.88 for 1# bag
Dole bananas $.38/lb