Wednesday, August 7, 2013

Fareway Deals 8/07-8/13

Dairy
Fareway cream cheese 8oz brick $0.99-not quite stock up price but good price usually $1.25+

Coffee mate creamer 64oz bottle $5.34-$5.99 when not on sale
-use $.55/1 coffee mate creamer (sign up/in)

Pay $4.79 just $0.07 per ounce

Large 18ct eggs $1.88 that's $10 an egg, last week there were a dozen $.88 just $0.07 an egg
azteca tortillas 6oz corn 8.5 oz flour $.85!
AE yogurt $.50 per cup-want to pay $.30 for the best deal

Frozen
Fareway Ice Cream pail (vanilla, chocolate, choc chip, vanilla/choc) $4.88

Jimmy Dean breakfast sandwich $3.88
-use $.55/1 Jimmy dean product  RP 7/14 (x 8/18)
Pay $3.33


Fareway steamables veggies $0.88 per bag
Mr. Dells hashbrowns $2.50-store brand are $2 everyday
Snickers ice cream bars $4.99-$2.98 at Walmart


Canned items
 Miracle Whip or Mayo 12oz squeeze $2
Onion or bacon dipping sauce 12oz $2

Pasta Aisle
Welch's grape jelly squeeze bottle 22oz $1.79
Hunts Pasta sauce 24oz can $0.77
Fareway BBQ 19oz $0.99

Chef Boyardee pasta $0.88 (reg $1)
-use $.50/4 chef boyardee cans or micro bowls SS 8/04 (x 9/14)
Pay $3.02 WYB 4 $0.76 per can

Baking Aisle
Bertoli Olive Oil $5.99
Classico Olive Oil and EVOO $5.99

Cake Mix Aisle
Hunt's snack paks $0.98 (reg. $1) ($0.88 at Hyvee)
-use $.45/3 SS 8/04 (x 10/15)
Pay $2.49 for 3, $.83 each or PM Hyvee and pay $2.19, or $.73 per pack!


Cereal
Mini Wheats cereals $2.88 each
Fareway corn flakes $1.50

Chips/Snacks
Chips ahoy cookies $1.99
-use $1/2 cookies (facebook)
-Get 2 packs for $2.98

Buy a $5.99 multipack of frito lays got a free box of crayons--$.50 box of crayons not worth $5.99

Beverages
Store brand pop 12pks $2 each good price!
Vitamin water or smart water 15 for $10 with store coupon $0.66 each!
Fareway spring water .5ltr 24 ct or 10oz 24ct...go with bigger $2.88
In ad coupon buy 2 mio or crytal light water enhancer get bottles for free...don't spend $6 to get $2.88 for free....not worth the money
Coke or Sprite 2 liters 5 for $5...must purchase 5 to get sale otherwise $1.25 each

Meat
Whole boneless pork loins $1.99/lb in store coupon
Ground beef 93% $2.99/lb wyb tube in store coupon
Farmland sliced bacon $3.49--about $1.50 off of Oscar Mayer normal price
Farmland sausage link/rolls $1.66 each--hormel was on sale for $1 last week
Bar s bologna $.98 each
Bar S jumbo hot dogs $.98 each
Deli sliced ham $2.49/lb---I believe it's $4.99 usually

Household 
Bandaid plastic 60ct or sheer wide 40ct $1.89
-use $.50/1 band aid product SS 7/28 (x 8/25)
-use $.50/1 band aid product (sign in/up)
Pay $1.39

Bounty paper towels 6ct big roll $6.97
-use $.25/1 bounty paper towels P&G 7/28
Pay $6.72---pay $1.12 per roll TERRIBLE PRICE

Puffs $.99 per cube
-use $.25/3 singles or 1 multipack
pay $.90 a box...AWFUL DEAL TOO

Era detergent 100oz $5.88
-use $.50/1 era detergent SS 7/14 (x 8/31)
Pay $5.38--$0.05 per ounce

Tide 50oz $5.88 NO


Produce 
Dole bananas $0.29/lb!!!
Avacado $0.88/lb...stock up is $0.,75 not too bad though if you need some
Roma tomates $0.88/lb GREAT PRICE
Yellow onion $0.59/lb stock up is $0.25
Dole premium salads $1.25 each Good Price
Peaches $1.49--$1 is stock up

There is also a Promotion going on...Page 3. General Mills.
Save $5 WYB 10 participating items.

Toaster Strudel/scramblers $2 each
-use $.75/3 Pillsbury toaster strudels
-use $.75/3 toast strudels
-use $.50/2 toaster strudels SS 6/23 (x 8/14)
Pay $1.75 per box


Betty Crocker Muffin Mix $2

Pillsbury Ready to Bake cookies $2.50
-use $1/2 refrigerated cookie items
-use $1.10/2 refrigerated cookie items (sign up/in)
-use $1.10/2 refrigerated cookie item (sign in/up)
Get 2 packages as low as $1.95 each WYB 2

Pillsbury Turnovers $2
GM Treat Bars $2
 
Betty Crocker Specialy instant potatoes $1.34 each

Totinos Party pizza or Pizza Rolls (15ct) $1.25 each
-use  $1.10/5 totinos party pizza
-use $.75/3 pizza rolls
-use $.75/3 pizza rolls
-use $1/5 party pizza
Get pizza rolls for $1 per box, get party pizza for $1.03 each

Betty Crocker cookie mix $2
-use $.85/2 cookie mix (sign in/up)
-use $.85/2 cookie mix (sign up/in)-different link
After coupon $1.57 each WYB 2

Go-Gurt/Simply Go-Gurt $2
-use $.75/2 go gurts SS 8/04 2 coupons (x 9/28)
-use .75/2 go gurts SS 6/23 (x 8/17)
-use $.75/2 go gurts 
Get 2 boxes for $3.25

Nature Valley Granola Bars or soft baked bars $2.50
-use $.60/2 granola bars (sign up/in)
-use $.50/2 granola bars or granola thins
-use $.60/1 granola soft baked bars (sign up/in)
-use $.50/1 soft baked oatmeal squares
-use $.75/1 soft baked oatmeal squares SS 7/28 (x 9/21)
-use $.50/2 granola bars
-use $.50/1 soft baked oatmeal squares
Get a box for around $2.25 for reg bars or as low as $1.75 for soft baked

Transaction idea...
Buy 6 pizza rolls and 5 totinos pizza $13.75 total
-use (2) $.75/3 pizza rolls coupons
-use $1.10/5 pizzas
get the store coupon for $5 WYB 10 items
Pay $6.15, just $0.56 each!!!