Wednesday, July 31, 2013

Fareway Deals 7/31-8/06

I am organizing my Fareway deals a little differently this week, let me know if you like it better set up this way or if you prefer me to just post the deals as they are page by page. Seriously, let me know, it won't hurt my feelings, it'll make me feel better for some input!
Dairy
Land O Lakes 1/2 gallon lemonade $0.88
Sunny D 64oz $1.50 you can get this size for $1 at DG
Jell-o gelatin or puding 4pk $1.66
blue bonnet 4 sticks $0.79
blue bonnet margarine tub $1.25



Yoplait yougurt $0.50
-use $0.40/6 cups SS 7/14 (exp 9/07)
or -use $.40/6 cups printable
Get 6cups for $2.60, $0.43 per cup

Yoplait greek yogurt $0.90
-use $1/5 yoplait greek yogurt SS 6/23 (exp 8/17)
Get 5 cups for $3.50 or $0.70 each

AE sour cream dips 8oz $0.79
Kraft shredded cheese 8oz $2.50--stock up price is $2 or less

Sabra Hummus $2.50
-use $1.25/1 Sabra hummus 10oz 
pay just $1.25

Kraft singles $2.79
-use MQ inside paper this week $1 off
Pay $1.79

Kraft natural cheese slices $2.69
-use MQ $1 off in ad
Pay $1.69

Pillsbury sweet rolls $2
-use $.40/2 Pillsbury sweet rolls 
Get 2 for $3.60

Pillsbury Crescent rolls $2
-use $.40/2 pillsbury crescent rolls
Get 2 for $3.60

Store brand milk $2.98

Kraft singles 12oz $2.49
Personal Care

Crest toothpaste 6.4oz $1.66
 Secret Deodorant 2.6-3.25oz $2.59
Old Spice Deodorant 2.6-3.25oz $2.59
Luvs 60-96ct $14.99


Chip/snack aisle
Fareway tortilla chips $0.99
Keebler Pcan sandies cookies $2.50
Sun chips multigrain chips $2.99

Frito lay baked chips $2.99
Kelloggs chips or crackers $2.99
Cheez-it crackers or snack mix 9.7-13.7oz $2.99

Canned aisle
Dole fruit bowls 12 4oz bowls $5.99
-use $.50/1 Dole 100% juice fruit cups
Pay $5.49 or $0.45 per cup

Dole fruit squish 'ems $2.50
-use $1/1 Dole fruit squish 'ems 
pay just $1.50

Kraft mayo $2.99

Ozark white vinigar 120oz bottles $2.49
Rotel tomatoes 10oz $1.25
Pasta aisle
Minute Rice 14oz or ready to serve cups $1.79
-use $.50/1 minute rice product
Pay $1.29...not a great price

Creamette pasta or Rozoni healthy harvest $1
Jif PB $2---great price it never gets this low very often!!

Smuckers grape jelly 32oz $2 ($2.98 @ w)
-if you printed out that smuckers coupon that was available not too long ago, use that $.55/1
Pay as low as $1.45!

Nutella 13oz $3.29 ($3.64 @ w)
-use $1/1 nutella jar RP 4/14 (exp 7/31)
Pay $2.29 if you have the coupon

Kraft Parmesan cheese $3.29 ($3.50 @ W)
Kraft Mac and Cheese $0.88....stock up price is $0.45 for a box of Mac and cheese name/store brand

Ragu $1.50 each
-use $.20/1 Ragu items RP 7/28 (exp 8/25)
After coupon pay $.136 each WYB 2

Kraft BBQ $0.99--stock up price is $0.50 or less
Hunts ketchup 24oz $.68

Hormel compleats, sandwich maker or spam meals $2 each
-use $1.50/3 Hormel compleats SS 7/14 (exp 9/09)
-use $1.50/3 hormel compleats 
-use $1/1 Hormel compleats from all you July issue
-use $1/1 Hormel sandwich makers
Pay as little as $1 per container


Baking aisle
C&H sugar 4lb bag $1.99
-use $.75/2  C&H sugar 2lb+ RP 6/02 (exp 8/17)
Get two bags for $3.23 or $1.61 per bag

Ortega taco shells $2
Ortega taco sauce 16oz $2.49

Cake mix aisle
Hungry jack pancake mix $2 ($2.98 @ w)
-use $.55/1 Hungry jack pancake mix or syrup
Pay $1.45!

Hungry jack syrup 27.6oz $2.88 (only $2.98 @ w)
-use  $.55/1 Hungry jack pancake mix or syrup
pay $2.33...I'd wait for a better deal on this brand or get store brand, it's cheaper

Tones mini spices $0.66 each
-use $1/2 Tones seasonings or extracts RP 11/11/12 (exp 11/10/13)
Pay just $0.16 for each spice WYB 2!!!

Kraft handi pack snacks $.80 each

Jolly time popcorn 8-10ct $2.88
-use $1/2 jolly time popcorn
Pay $2.38 each WYB 2

Planters peanuts 16oz jar $2.50
-use $1/2 planters jars, canisters,bags or multipacks SS 6/30 (exp 8/31)
Pay $4 for 2

Store brand syrup 24oz $1.99

Cereal aisle
Store brand cereals $1.66 each

Kelloggs cereals (frosted flakes, choc frosted flakes, mini wheats, corn flakes) $2.99
-use $1/3 Kelloggs select cereals including frosted flakes
-use $1/2 kelloggs frosted mini wheats
prices vary depending on the cereal you choose.
Also take notice of the Fareway coupon for $4 off 1 gallon of milk WYB 3 boxes Kelloggs cereal

Post Cereals (honey bunches of oats, grape nuts, fruity pebbles) $2.50 each WYB 4 and use Fareway coupon
-use $1/2 post cereals SS 7/28 (exp 9/08)
-use $1/1 Honey Bunches of oats greek yogurt facebook
Prices vary depending on cereals.
If you got 2 Honey bunches w/ greek yogurt and 2 of any other kind, you could pay $7 for 4 boes or just $1.75 each.

General Mills Cereals (reese's puffs, frosted cheerios, apple cinnamon cheerios) $2.50 each
-use $1/2 GM big G cereals SS 6.23 (exp 8/03)
-use $.60/1 reese's puffs (sign in/up)
-use $.50/1 reese's puffs
Most likely pay $2 per box. not stock up price. $1 or less is always the goal with Name brand cereals

Kelloggs pop tarts $1.88
-use $1/3 kelloggs pop tarts RP 6/23 (exp 8/04)
-use $1/3 kelloggs pop tarts
Pay $4.64 or $1.54 a piece WYB 3

Kelloggs Froot Loops 8.7oz $2.50
-use $1/3 Kelloggs select cereals
Get 3 boxes for $6.50

Kelloggs rice krispies 9oz $2.50
-use $1/2 Kelloggs cereals (log in, sign up)
Get 2 boxes for $4

Post Raisin bran cereal 20oz $2.50
-use $1/2 cereals (sign up/log in)
Get 2 boxes for $4

Post waffle crisp 11.5oz $2.50
Post Honeycomb 12.5oz $2.50
Post Cocoa/Fruity pebbles 11oz $2.50


Pop and alcohol aisle
Reg. or diet 7-up product 2liters $0.88

most pop deals again are too high priced this week.

Lipton iced tea 12pk $3.99--Great price.
Pepsi products 3/$12
Luccio Moscato D'Asti $6.99--Normally $9.77
Mikes Hard lemonade $6.99
Coors light 12pk $8.99
Budwiser beer 18pk $12.99
Miller lite 12 pk $8.99
Kool aid drink mix packets 8/$1


Pet
Beneful prepared foods $1.66 each
-use B1G1 free beneful tubs 10oz SS 7/28 (exp 8/28)
Pay $1.66 for 2 or just $0.83 each

Friskies cat treats $1 each
-use $1.10/2 cat treats 
-use $1/1 purina friskies brand cat treats SS 6/16 (exp 9/16)
Pay just $0.45 each WYB 2 or possibly get them free!

Paper, plastic and laundry

store brand containers 2-6ct $2.50
Xtra detergent 75oz $1.99 ($2.73 @ w)

Shout $2.50
-use $1/2 shout products SS 7/28 (exp 8/25)
-use $.75/2 shout products 
Pay as low as $4 for 2

Tide powder detergent 90oz $11.99
-use $.50/1, $1.50/2, or $3/3 Tide detergents P&G 7/28
Get 1 for $11.49, get two for $11.24 each, and 3 for $10.99 each

Downy fabric softeners 51oz $4.99
-use $.50/1, $1.50/2, or $3/3 Tide Detergent, Downy, Tide Boost, Tide To Go, Tide Washing Machine Cleaner or Bounce P&G 7/28 
Get 1 for $4.49, get 2 for $4.24 each and get 3 for $3.99 each

Tide liquid 100oz $11.99
-use $.50/1, $1.50/2, or $3/3 Tide detergents P&G 7/28
Get 1 for $11.49, get two for $11.24 each, and 3 for $10.99 each

Era 50oz $3
-use $.50/1 era detergent RP 7/14 (x 8/31)
Pay $2.50 for a bottle

Dawn dish soap 20-24oz $2.99
-use $.25/1 Dawn dish soap P&G 7/28

Meat
Oscar mayer bacon $3.99
-use MQ in ad for $1 off
Pay $2.99 not stock up price but great price to get a few packages

Oscar Mayer deli fresh meat $2.79
-use MQ in ad for $1 off
Pay $1.79

Oscary mayer turkey stacks $2
Bar s sliced blogona 12 oz $1.29
Oscar Mayer chopped ham reg or honey $2

Bonleless rump roast $2.79/lb
Boneless round stead $2.99/lb
Wimmers summer sausage 20 oz $4.99
Frozen
Store brand vegetables $1.28....way too expensive this week
Hormel lil sizzlers $1 each!
Bomb pops $2.50

Cadbury Ice cream bars $3.99
-use $ 1/1 Cadbury ice cream item RP 6/02 (x 8/31)
Pay $2.99 for 1

(Price match Gregory bag full of cookies to Hyvee)

matlaw tilapia fillets $3.99
Farmland Sausage links $1.79
Delightful farms boneless chicken breast $5.99
Lean Cuisine 4/$10 or $2.50each

Stouffers frozen entrees $2.50
-use $1/1 stouffers entree (sign up/in)
pay $1.50 after coupon

Mr. Dees potatoes $1.69 each
blue bunny ice cream $2.88...stock up price is $1.99

Produce I have to say, all produce is at stock up price this week, so if you have a great way of storing and preserving them, I would get a lot because prices haven't been this low for a while and might not come back around this low for a while!! Maybe not so much the Dole bagged items but the fresh fruits and veggies are great.

grapes red/green $0.98/lb really good price
plums $0.99/lb GREAT PRICE
Dole bagged veggies $1.50 each...not cheap

Dole blends and kits $1.66 each (possibly distinctively dole kits)
-use  $.65/2 Dole Distinctively salads kits
Pay $2.67 for both or $1.33 each

California pears $0.89/lb FANTASTIC DEAL
Green bell peppers $0.50 each GREAT PRICE
Sweet red onions $0.68/lb GREAT DEAL

Dole greener selection $1.50
Dole classic romaine $1.50
Dole spinach $1.50