Wednesday, July 17, 2013

Fareway deals 7/17-7/23

Fareway oj 64oz  $.99
Fareway white bread $.99
Dole spinach 9 oz bag $.99
10lb tube of 80% hamburger for $19.90 store coupon
Francesco Rinaldi pasta sauce $1.50
Heinz hamburger dill chips 16oz $1.39
Butter kernel vegetables $.66 each

Name brand baking chips 8-14oz $2.50
Bertoli olive oil 17oz bottle $6.59
Hersheys syrup $2
Velveeta toppers 4oz pouch $.99
-use $.70/1 velveeta toppers printable
Total is just $.29!
 
Mission tortillas 12 count $1.99
Rice a roni $1 each

Kelloggs special k cereal $2.88
depending on which flavor you buy get a box as low as $2.18
 
General Mills Peanut butter toast crunch $2.50
-use $1/2 GM big G cereals SS 6/23 (exp 8/03)
Get two boxes for $4
 
Coffee mate creamer 16oz $1.99- great price is $1.98 @ Wal-Mart
Get 1 for just $1.44
 
Reddi Whip $1.99 per can
Just $.99!
 
Lipton Tea 12pk $4.99--is usually $6.99!
 
Pepsi/Mt Dew 2 liters 4/$5
-use the store coupon and get a free 2 liter of Diet Pepsi
makes them 5 for $5
 
Hormel Pepperoni 3.5oz package $1.50!!
Just $2 for two packages!!!! STOCK UP
 
Ham is $2.49/lb
 
Farmland Bacon $3.49--usually $4.89 but Hyvee had it on sale for $2.88 last week!

Buddig thin sliced meats 10-16oz packs $2.99
-use $1/1 Buddig 8oz+ original or deli cuts meats
Total is $1.99 for one
 
State Fair corn dogs $2.50
Get a box for just $1.75
 
Kelloggs pop tarts 12ct box $2.50 each
-use $1/3 Kelloggs pop tarts or minis RP 6/23 (exp 8/04)
Have to buy 3 end up spending $6.50, or $2.16 per box
 
Kelloggs Special K chips, crackers, bites or multipack crackers $2.50
$1.80 per package
 
Village Hearth Bread $1.99. Not sure if OC fareway has this
Get a loaf for $1.44
 
Blue bunny premium ice cream 1.75 quart $2.99
Get one for $2.24
 
Weight Watchers smart ones 6 for $10
6 for $8 just $1.33 a piece!

New York Texas Toast $2.50
-use $1.25/2 New York brand frozen bread products
Get two packages for $3.75--$1.87 each
 
 

Don's Ad Match

Friskies cat food huge bag $13.99
Delicious Choc chip cookies $1.99
Luvs Diaper jumbo pack $5.99

Kelloggs Raisin Bran, frosted flakes, Rice Krispies, fruit loops $3.49

Colgate toothpaste 4-8.2oz $2.59
-use $.50/1 colgate toothpaste SS 7/14 (exp 7/27)
$2.09....not a price you want to pay

Daisy Sour cream 24oz $2.28

Yoplait Go-Gurt $2.29
-use $.75/2 Go gurts SS 6/23 (exp 8/17)
Pay $1.91 each WYB 2

Crystal Farms better n eggs or all whites 16oz $2.29
Store brand Rice Cereal $2
Pillsbury Grands! $2.99

Country Crock spread 45oz tub $2.99
-use $1/2 Shedd's country crock spreads 45oz tubs printable
Get two tubs for $4.98

Hunt's tomato sauce 15oz $.89
Jif Peanut Butter $2.79
Crisco Vegetable oil 48oz $3.49

Fiora paper towels 8 count $3.99
Fiora toilet paper 12 roll $3.99
-use $.50/1 Fiora paper towel or bath tissue, excludes single rolls (facebook)
or -use $.50/ Fiora paper towel or bath tissue RP 6/02 (exp 7/31)
Get each package for $3.49, just $.44 per paper towels  and $.29 per roll of TP

Old Dutch potato chips 2 for $4.88

Downy Unstopables $5.49
-use $1.50/2 Downy Unstopables RP 7/14 (exp 8/31)
or -use $.50/1 Downy Unstopables RP 7/14 (exp 8/31)
Pay $4.99 for one or $9.48 for two

Bounce fabric sheets 120count $5.49
-use $.50/1 Tide, Downy, Tide Boost, Tide To Go, Tide Washing Machine Cleaner or Bounce P&G 7/07
or -use $1.50/2 Tide, Downy, Tide Boost, Tide To Go, Tide Washing Machine Cleaner or Bounce P&G 7/07
or -use $3/3 Tide, Downy, Tide Boost, Tide To Go, Tide Washing Machine Cleaner or Bounce P&G 7/07
Get 1 for $4.99, 2 for $9.48 or 3 for $13.47

Era 50 laundry detergent $2.88
-use $.50/1 Era 25oz or larger detergent SS 7/14 (exp 8/31)
Pay $2.38 just$.04 per ounce!!!

Twizzlers $1.99
Dei Fratelli 46oz $1.59
Store brand natural spring water 24ct bottles $2.99
Store brand waffles $1.49
Starbucks Frappaccino $4.99
Store brand cream cheese $1.49



 

No comments:

Post a Comment